Jak ochránit zimní zahradu proti přehřívání?

Jedním z nejdůležitějších parametrů zimní zahrady je její využitelnost. Zimní zahrada by měla být využitelná nejen v zimě (odtud název zimní zahrada), ale po celý rok. Sluneční energie prochází zasklením do interiéru a v něm se akumuluje a mění na sálavé teplo, které však již z interiéru neuniká. Tento jev je známý jako skleníkový efekt. Jak lze skleníkový efekt využít při plánování zimní zahrady a jejího začlenění do energetického systému domu si můžete přečíst v článku Zimní zahrada jako energetický systém domu, který jsme před časem v našem blogu publikovali.

Jak v zimní zahradě dosáhnout vyrovnaných klimatických podmínek?

Vyrovnaných klimatických podmínek (v letním období max. 24-26 °C, v zimním období minimální tepelné ztráty) lze dosáhnout pomocí následujících opatření:

  • dostatečně izolující materiály s určitou dobou akumulace tepla
  • správně zvolené zasklení
  • vhodným začleněním zimní zahrady do hmoty domu

Ochrana proti nadměrnému slunečnímu záření v exteriéru a interiéru

Protisluneční ochranu, tedy ochranu proti pronikání nadměrného množství tepla zejména v letním období, lze řešit několika způsoby. Skelní tabule lze opatřit folií, která snižuje propouštěné množství solárního tepla. Také lze instalovat venkovní žaluzie, rolety či markýzu, která se v případě potřeby roztáhne nad střechu zimní zahrady a vytvoří tak stíněný prostor.

Dále lze učinit opatření v interiéru, a to instalací žaluzií, rolet či paravánů – avšak interiérové stínicí prvky mají menší účinnost. Je to dáno tím, že se před žaluzií či jiným prvkem nahřívá vrstva vzduchu mezi žaluzií a sklem. Takto nahřátá vrstva vzduchu dále ohřívá vzduch v místnosti.

Přirozenou protisluneční ochranu však zajišťuje i vzrostlá zeleň. U opadavé zeleně je výrazná výhoda v přirozené regulaci stínění. V létě, kdy je třeba intenzivnějšího přistínění, k tomu slouží listy. V zimě, kdy je cílem získat co nejvíce solárních zisků, však listy nebrání pronikání slunečního světla do interiéru zimní zahrady.

Pokud uvažujete o stavbě dřevěné zimní zahrady, doporučujeme článek na našem blogu Jaký druh dřeva vybrat pro svá okna, dveře či zimní zahradu? A pokud se zimní zahrada objevuje ve vašich nejbližších plánech, neváhejte nás kontaktovat. Rádi poradíme.

Přirozené stínění zimní zahrady

Přirozené stínění zimní zahrady

 

Diskuse

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *