Jaký druh dřeva vybrat pro svá okna, dveře či zimní zahradu?

Naše společnost DEC-PLAST má bohaté zkušenosti s výrobou dřevěných EURO oken, dveří i zimních zahrad. Základními dřevinami, které odebíráme pro naše produkty, jsou smrkové, borové, dubové a modřínové dřevo. Pokud tápete v tom, jaký druh dřeva si pro svůj projekt vybrat, nezoufejte. Seznámíme vás se základními vlastnostmi jednotlivých dřevin a pomůžeme při výběru pro konkrétní projekt.

Borovicové dřevo

borovice

Vlastnosti: Dřevo borovice je měkké a křehčí než smrkové. Bělová část je smetanově bílá až k tónům okru, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Bělové dřevo trpívá charakteristickým zamodráváním došeda, což se považuje za vadu na kráse. Díky odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře, včetně rámů. Také se dobře uplatní na trámoví, podvaly a „polštáře“ pod podlahy. Mořidla i nátěry přijímá hůře než smrk. Jádrové dřevo se také hůře lepí. Největší nevýhodou při obrábění a broušení je však silné zanášení nástrojů a brusiva pryskyřicí.

Cena: Obecně se dá říct, že borové dřevo je pro smrkovém cenově nejvýhodnější. Nedá se vyčíslit konkrétní cena za metr. Záleží na vyráběném prvku, náročnosti opracování a dále například na zvolené barevnosti – zda se jedná o krycí barvu či lazuru. Toto platí také pro ostatní druhy dřevin.

Orientační ceny Euro oken, dveří a HS portálů najdete v sekci Vzorové ceny – Novostavba rodinného domu, orientační ceny zimních zahrad pak v sekci Vzorové ceny – Zimní zahrady.

Dubové dřevo

dub

Vlastnosti: Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších už odedávna. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Z našich dřev nejdéle vzdoruje nejen povětrnostním podmínkám, ale i střídání vlhka a sucha. Kromě oken a dveří se zněj vyráběla mlýnská kola, hamry, piloty k mostům a lávky, sudy. Dubové dřevo bylo za všech dob oblíbeno v nábytkářství. V Anglii po něm pojmenovali celý věk – age of oak (1500-1600). Využívalo se v masivu i na krájení dýh. S dubem pracovali a pracují řezbáři a sochaři, dá se řezat dláty i napříč vláknům. Dobře se lepí i moří.

Cena: Obecně se dá říct, že dubové dřevo je nejdražší – díky své odolnosti na povětrnostní vlivy.

Modřínové dřevo

modrin-evropsky

Vlastnosti: Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků. Dobře se obrábí, nezalepuje tolik nástroje jako borovice a lépe přijímá lepidla i napouštění. Používá se také k výrobě šindelů, masivního nábytku, schodů, zábradlí, obložení apod.

Cena: Obecně se dá říct, že modřínové dřevo je po dubovém nejdražší.

Smrkové dřevo

smrk

Vlastnosti: Díky ceně je při výrobě oken a dveří zákazníky oblíbené. Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Na všech třech řezech (příčný, podélný, tečný) snadno zaznamenáme zřetelné barevné odlišení jarní a letní přírůstkové vrstvy dřeva. Jádro není barevně odlišeno, a pokud se místy (od oddenku) vyskytuje tmavší zahnědnutí, jedná se o vadu, počátek hniloby. Smrkové dřevo je měkké, hedvábně lesklé, vonící pryskyřicí, poměrně lehké, dlouhovláknité, přitom velmi pružné a pevné, dobře štípatelné. Dobře se řeže, hobluje, frézuje, klíží, moří, natírá a barví. Poměrně málo se bortí a sesychá. V suchu je velmi trvanlivé. Tesař ho používá na trámoví, krokve, bednění i podbití. Truhlář na tzv. selský (měkký) nábytek. Ze starých trámů se zhotovují repliky často malovaných a jinak zdobených truhel, komod, skříní apod. Zedník má rád smrk na hladítcích, při bednění a u podlážek lešení. Horník jej používá na výdřevu v dolech. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk, který je nenahraditelný při výrobě hudebních nástrojů. Smrkové dřevo je lákavé sousto pro dřevokazný hmyz, zejména červotoče. Hotové výrobky je nejlepší preventivně chránit.

Cena: Obecně se dá říct, že smrkové dřevo je nejlevnější.

Diskuse

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *