Námraza na oknech a sklech

Co jí způsobuje a jak se jí bránit?

Teploty v zimě někde klesají na až na -30⁰ C, což způsobuje venkovní námrazu na skle a okně. Čím je tato námraza způsobená? A je to důkaz špatně provedeného okna nebo nekvalitního zasklení? Právě naopak. Čím lepší vlastnosti okna, tím je větší míra námrazy a neprůhlednosti skla. Námraza je způsobená mikroskopickou nerovností skla, ve které se může zadržovat vlhkost. Okno, které je dobře izolující, zabrání, aby teplo z interiéru proniklo až k vnější tabuli skla. Z toho důvodu je toto sklo náchylné k namrzání zachycené vlhkosti.

Jak se bránit proti námraze na okenní tabuli?

První variantou je použití samočisticího povlaku či povlaku, jenž odpuzuje vodu. Tyto přípravky běžně naleznete ve stavebninách na sklo do koupelen. Ošetření okna je pak následující: před zimou si okna z vnější strany ošetříte tímto přípravkem. Tím snížíte smáčivost skla a vodní kapky po skle okamžitě stečou dolů a nebudou přimrzat.

Druhou variantou je pak opatřit vnější tabuli topnou folií, která sklo v případě námrazy ohřeje.Topné folie slouží i jako infrazářiče, které mohou vyhřívat interiér. Z toho důvodu je tato varianta vhodná především na zimní zahrady či prosklená atria. Opatření skla topnou folií je sice dražší řešení, zato velmi účinné.

Třetí variantou je vybudování vnějšího stínicího prvku – venkovní žaluzie, okenice, rolety – které zabrání přímému kontaktu mezi sklem a mrazivým vzduchem.

Pokud ovšem volíte nízkonákladovou variantu, pak je tady čtvrtá možnost. Použít na námrazu škrabku na autoskla nebo okno na potřebnou dobu otevřete – námraza se nahřeje. A na závěr, námrazy se zbavíte také postřikem rozmrazovačem na zamrzlá autoskla.

2 komentáře

 1. Tomáš

  Posted on 2. 1. 2018 v 7:26

  Dobrý den, máme vaše okna první zimu na novém domě a tvoří se nám namraza na všech oknech (90% plochy oken, z vnější strany) i při současných teplotách, tzn. teploty lehce pod nulou. Je tento jev běžný nebo je něco špatně?
  Předem děkuji za zpětnou vazbu.

  • WD OKNA

   Posted on 12. 1. 2018 v 15:37

   Dobrý den, tento jev je běžný, při konkrétních fyzikálních hodnotách teploty a vlhka, tzv. rosný bod. Tohle je důkaz toho, že okna perfektně těsní a izolují, tzn., veškeré teplo zůstává na vnitřní straně okna v interiéru a venkovní část skla je tím pádem chladnější (neohřívá se únikem tepla z interiéru) a vytváří se zde kondenzát, který při mrazech namrzá.

   Častěji se to stává v místech kde je větší vlhkost, nebo okna jsou po většinu dne zastíněna (sluneční paprsky nemají šanci dostatečně ohřát vnější tabulku skla) apod..

   Je to tedy souhra přírodních fyzikálních zákonů.

Diskuse

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *