Zima je téměř zde. Namažte těsnění, zkontrolujte kování!

Je to tak. Podzim se nezadržitelně přehoupl do své druhé půle a často již vstáváme do jinovatkou pokrytého rána. Neklamné znamení přicházející zimy. Teploty se teď delší čas budou pohybovat (když bude dobře) kolem nuly. Přichází chladné roční období a jak známo, v chladu věci tuhnou.

To platí i pro vaše okna. Kovové částí oken v chladu tuhnou, mráz vysušuje těsnění. Aby vám okna sloužila co nejdéle, je potřeba čas od času právě těmto částem oken věnovat pár minut. No a právě nastal nejlepší čas – předvánoční úklid. Až skla a rámy svých oken umyjete, zkontrolujte a namažte kování, utáhněte všechny povolené části a namažte také těsnění silikonovým olejem. Ostatně, pokud se budete řídit Pokyny pro užívání výrobků WD OKNA společnosti DEC-PLAST, nikdy nemůžete udělat chybu. Ale pokud se vám je nechce pročítat, přinášíme vám alespoň jakési “údržbové minimum”:

Promazávejte kování. Alespoň jednou ročně namažte kování olejem, aby byl zajištěn jeho trvale lehký chod a funkčnost. V případě uvolnění kliky je potřeba dotáhnout uvolněné šrouby. Šrouby se obnaží nadzdvižením krytky pod úchytem a otočením ze svislé do vodorovné polohy.

Pečujte o těsnění. Těsnění v rámu musí být jednou za půl roku ošetřeno přípravkem na těsnění, nebo silikonovým olejem, aby si zachovalo svou pružnost a funkčnost. Poškozená těsnění je potřeba vyměnit.

Jde-li otvírání a zavírání ztuha, nepoužívejte v žádném případě sílu! K zajištění spolehlivé funkce otevírání a sklápění okenních a balkónových křídel je nutné provést jednou ročně následující úkony:

  • U nosných dílů kování (panty) pravidelně kontrolovat jejich stav a opotřebení.
  • Všechny pohyblivé části a uzavírací body kování je nutno promazat mazacím tukem nebo technickou vazelínou, doporučujeme WD40.
  • Pro čištění a údržbu používejte jen takové prostředky, které nepoškodí povrchovou úpravu kování.
  • Zvláštní pozornost věnujte pravidelnému průběžnému promazávání kování u posuvných dveří, zvláště spodní a horní kolejnice.

Pečujte o svá okna a ona se vám odmění dlouhou životností. A nezapomeňte, co platí pro okna, platí také pro vchodové dveře.

Přejeme vám hezký Advent!

Tým WD OKNA

Diskuse

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *